Fakty i Wydarzenia


Uroczystości wspomnienia świętego Izydora Oracza

17/05/2017

Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu i rolników. W Polsce jest drugim patronem diecezji kieleckiej i patronem wielu parafii, m.in. w Dobrakowie, Radlinie Górnym, Smolanach, Nowej Wsi i Gorzkowicach. W Białymstoku istnieje Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa.

 

Tegoroczne obchody wspomnienia patrona rolników miały przebieg dwudniowy.

 

W sobotę, 13 maja uroczystości odbywały się w Sokółce. Gospodarzem tegorocznego święta był Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce.

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Antoniego, po mszy świętej uczestnicy uroczyście przemaszerowali na halę przy sokólskim LO, gdzie Zespół Szkół Rolniczych przygotował dalszą część spotkania. Przed gośćmi wystąpiła m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta i mażoretki z Suchowoli. Uroczystość była okazją do spotkania się polityków, samorządowców, duchownych, rolników oraz leśników i młodzieży uczącej się w sokólskim ZSR.

 

Druga część Krajowych Obchodów Wspomnienia św. Izydora Oracza Patrona Rolników odbyła się w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku. W uroczystej mszy św. uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, Mirosława Jaroszewicz-Łojewska Dyrektor Generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi , Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Piotr Rećko – Starosta Sokólski, Ewa Kulikowska Burmistrz Sokółki, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przewodniczący Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza Witold Karczewski, posłowie na Sejm RP, przedstawiciele samorządu, a także rolnicy i propagatorzy kultu św. Izydora Oracza.

 

W trakcie uroczystości za szczególne zasługi w rolnictwie i szerzenie kultu patrona rolników, uhonorowano medalem Świętego Izydora Oracza Pana Antoniego Przyborowskiego – Przewodniczącego Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Kolnie.

 

Źródlo: PIR

WSTECZ

 

 

 

NEWSLETTER

Zgodnie z art.13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn. 27.04.2016 (Dz.Urz.UE L 119 z 04.05.2016) informuję, że:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest EcoArt Jarosław Jelinek z siedzibą w Malborku, ul. Mickiewicza 36/6;
2) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art.6 ust.1 lit.a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn.27.04.2016;
3) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania ich na podstawie przepisów prawa;
4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu żądania ich usunięcia;
5) posiada Pani/Pan prawo dożądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych;
6) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
7) podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl