Fakty i Wydarzenia


Martin & Jacob: Spadki na rynku przyczep? Tylko pozornie

11/10/2017

We wrześniu dokonano 341 rejestracji przyczep rolniczych – jest to jeden z najsłabszych wyników w tym roku, jest niższy od sierpniowego o 36%. Wciąż jest to jednak wynik o 128% lepszy, niż w analogicznym miesiącu 2016 roku – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

 

Słabsze wyniki notowaliśmy tylko na początku roku, nie oznacza to jednak że rejestracja ponad 300 przyczep jest złym wynikiem. Gdy zestawimy poziom sprzedaży przyczep z ubiegłym rokiem, widzimy zwiększone inwestycje w modernizację parku maszynowego co może być pozytywną prognozą dla całego rynku maszyn rolniczych – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

 

Bilans zysków i strat

Wrzesień dla lidera zestawienia – firmy Pronar, zakończył się sprzedażą 135 przyczep rolniczych, jest to więc spadek sprzedaży w stosunku do poprzedniego miesiąca o 41%. Ciągle jest to jednak wynik o 108% lepszy od tego uzyskanego w analogicznym miesiącu 2016 roku. Drugi w zestawieniu Metal-Fach uzyskał 41 rejestracji, to jest 45% mniej niż w sierpniu. Wynik ten poprawił jednak sprzedaż przyczep Metal-Fachu z września 2016 o 95%. W omawianym miesiącu podium zamyka Wielton, który strącił z tej lokaty Metaltech. Producent z Wielunia zamknął wrzesień sprzedażą 29 przyczep rolniczych, a więc 36% gorszą od sierpniowej. Wielton poprawił tym samym wynik sprzed roku o 314%.

 

Jakie ładowności najpopularniejsze?

Najpopularniejszym segmentem ładowności w omawianym miesiącu był przedział 10-13 t, na takie przyczepy zdecydowało się 112 nabywców – o 43% mniej niż w miesiącu poprzedzającym. Taki poziom rejestracji w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku oznacza wzrost w omawianym segmencie o 149%. Drugie pod względem popularności były przyczepy o ładowności 13-17 t, we wrześniu odnotowano 55 rejestracji takich przyczep. Wynik ten oznacza spadek popularności w ujęciu miesięcznym o 45%, w porównaniu z  analogicznym okresem ubiegłego roku na pojazdy tej ładowności zdecydowało się 224% więcej nabywców. Ranking najpopularniejszych ładowności we wrześniu zamykają przyczepy segmentu 5-6 t, zarejestrowano 37 takich pojazdów – 27% mniej niż przed miesiącem, ale już 311% więcej niż we wrześniu ubiegłego roku.

 

Województwa walczą o pozycję

Największą ilość rejestracji odnotowano w województwie wielkopolskim – 45 sztuk, 33% mniej niż w sierpniu tego roku. Ilość ta była jednak o 105% większa niż przed rokiem. Drugim województwem z największą ilością rejestracji było województwo łódzkie, odnotowano tam 40 rejestracji – to jest 18% mniej niż przed miesiącem. Wynik ten był jednak  lepszy od tego osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku o 567%. Podium województw w ilości rejestracji zamyka województwo lubelskie, mieszkańcy tego regionu zarejestrowali 37 przyczep – 20% mniej niż w sierpniu tego roku oraz o 118% więcej niż w ubiegłym roku.

 

*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży przyczep rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.

 

 

*****

Więcej informacji udzieli:

Mariusz Chrobot

+48 607 924 403

mariusz.chrobot@martin-jacob.com

www.martin-jacob.com

WSTECZ

 

 

 

NEWSLETTER

Zgodnie z art.13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn. 27.04.2016 (Dz.Urz.UE L 119 z 04.05.2016) informuję, że:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest EcoArt Jarosław Jelinek z siedzibą w Malborku, ul. Mickiewicza 36/6;
2) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art.6 ust.1 lit.a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn.27.04.2016;
3) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania ich na podstawie przepisów prawa;
4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu żądania ich usunięcia;
5) posiada Pani/Pan prawo dożądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych;
6) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
7) podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl