Fakty i Wydarzenia


Pomóżmy oziminom maksymalnie wykorzystać substancje odżywcze z nawozów

11/10/2017

Decyzje rolników podjęte jesienią mają wpływ na przyszły plon - to właśnie w tym okresie rzepak ‘programuje’ liczbę rozgałęzień i potencjalną liczbę łuszczyn. Zboża natomiast  rozkrzewiają się i to, jak wiele rozkrzewień zostanie wytworzonych przekłada się na liczbę źdźbeł kłosonośnych. Po zasiewie oziminy mają przed sobą 60-100 dni wegetacji jesiennej, ich rozwój i kondycja z jaką rozpoczną okres zimowania, zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych w tym okresie.

Spośród czynników, które wywierają wpływ na przezimowanie upraw najważniejsze są: wilgotność gleby po siewie oraz dostatecznie długi okres przedzimowej wegetacji, podczas którego rozwijają się korzenie. Dobrze rozbudowany system korzeniowy to gwarancja prawidłowego pobierania wody i efektywnego gromadzenia substancji odżywczych, zwłaszcza, że niektóre z nich  tj. fosfor i potas - tak istotne w przygotowaniu roślin do zimy, mogą być słabiej pobierane w niskich temperaturach jesienią. Wiadomo, że rzepak ozimy mając nieuszkodzony stożek wzrostu, może przetrwać zimę nawet po utracie liści, o ile ma dostatecznie wykształcone zdrowe korzenie, które dostarczają ze zgromadzonych zasobów substancji odżywczych do regeneracji w okresie przedwiosennym. Zapas składników pokarmowych w korzeniach oraz łagodny  proces hartowania roślin są kluczowe dla dobrego przezimowania. Przygotowując uprawy do zimy powinniśmy pamiętać o odpowiednim  nawożeniu, zwłaszcza  zaopatrzeniu we wspomniany fosfor i potas. Uprawy odpowiednio zaopatrzone w fosfor racjonalnie gospodarują wodą, co jest ważne w przypadku coraz częstszego braku opadów jesienią. Potas zaś odgrywa istotną rolę w budowaniu rozety liściowej chroniącej stożek wzrostu oraz zagęszcza sok komórkowy zwiększając tym samym zimotrwałość roślin. Oprócz  nawożenia makroskładnikami, bardzo ważna jest również dostępność mikroskładników: boru, manganu, miedzi, molibdenu i cynku. Bor  jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego i rozety liściowej, mangan stymuluje pobieranie fosforu, a tym samym pośrednio wpływa na budowę korzeni.

Niedobór np. molibdenu  wchodzącego w skład enzymu - reduktazy azotanowej może skutkować  nagromadzeniem azotanów w soku komórkowym, a tym samym dużym uwodnieniem tkanek i większą podatnością na przemarzanie. Aby wspomóc przyswajanie makro i mikroskładników rolnicy coraz częściej sięgają po preparaty biostymulujące. Zawierają one substancje biologicznie czynne, aktywujące kluczowe procesy fizjologiczne w roślinie, takie jak stymulacja aktywności enzymów odpowiedzialnych za odżywianie mineralne, a co za tym idzie zwiększają szansę na maksymalne wykorzystanie zastosowanych nawozów. Aby wspomóc budowę silnego i dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego i tym samym poprawić pobieranie składników warto zastosować biostymulator ROOTER, który już od kilku jest z powodzeniem stosowany przez wielu rolników potwierdzających jego skuteczność. Rooter to preparat aktywujący wzrost i rozwój systemu korzeniowego oraz pobieranie składników mineralnych z gleby. Podstawowym składnikiem jest GA 142 -

- biologicznie aktywny filtrat z alg Ascophyllum nodosum wyprodukowany w oparciu o technologię PhysioActivator™. Preparat został również wzbogacony o składniki mineralne – fosfor (13% m/m) i potas (5% m/m). W latach 2010–2014 wykonano 40 doświadczeń w uprawie rzepaku ozimego  z biostymulatorem Rooter,  średnia z pomiarów wykazała wzrost masy systemu korzeniowego o 20%, większą średnicę szyjki korzeniowej o 10%, nie zaobserwowano przy tym nadmiernej stymulacji wzrostu wysokości wyniesienia pąka wierzchołkowego. Działanie biostymulujące preparatu Rooter oceniano również w uprawie pszenicy. W latach 2012 – 2014 wykonano  doświadczenia, które wykazały wzrost masy systemu korzeniowego średnio o 22%, więcej rozkrzewień na roślinę (średnio +0,3 rozkrzewienia).  Doświadczenia ścisłe w pszenicy  pokazały wzrost ilości kłosów na m2 (średnio o 5 % ), ilości ziarniaków na kłos, a ostatecznie wzrost plonu o 4,5 dt z hektara.

Pamiętajmy, że uprawy ozime budują plon już od jesieni i tylko rośliny prawidłowo rozwinięte i dobrze odżywione są w stanie dobrze przezimować i zapewnić satysfakcjonujący plon, warto im w tym pomóc.

 

www.arysta.pl

WSTECZ

 

 

CENY PALIW

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco informowany o programach dotacyjnych, konkursach i istotnych wydarzeniach?
Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl