Fakty i Wydarzenia


O izbach rolniczych w Sejmie RP

14/04/2018

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  11 kwietnia rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat potrzeb i kierunków zmian ustawy o izbach rolniczych.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Rafał Romanowski.
Wprowadzenie zmian w ustawie o izbach rolniczych ma na celu wzrost zainteresowania działalnością samorządu rolniczego oraz wzmocnienie jego roli jako reprezentanta rolników, a także poprawę jego wizerunku. Jednym z ważnych elementów proponowanych zmian jest odstąpienie od przeprowadzanych wyborów w okręgach, gdzie liczba kandydatów równa jest liczbie mandatów. Chodzi o uproszczenie przeprowadzania wyborów, co oznacza, że zgłoszony zostanie jeden kandydat do rady powiatowej w okręgu jednomandatowym i najwyżej dwóch kandydatów w okręgu dwumandatowym. Ponadto nowelizacja ustawy umożliwi izbom rolniczym świadczenia odpłatnych usług dla rolników w zakresie doradztwa.
Uczestniczący w dyskusji rolnicy i przedstawiciele związków zawodowych krytycznie odnieśli się do działań Krajowej Rady Izb Rolniczych uznając, że nie spełnia ona swej roli, a agencje rolnicze wykazują opieszałą działalność na niekorzyść rolników.
Posłowie wyrazili nadzieję, że planowane zmiany w ustawie o izbach rolniczych pomogą usprawnić i zreformować izby rolnicze oraz wpłyną na większą solidarność w środowisku rolniczym.

Komisja przyjęła propozycje tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2019 r.

Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną ds. zmiany ustawy o izbach rolniczych. Przewodniczącym podkomisji został Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Źródło: Sejm RP

WSTECZ

 

 

CENY PALIW

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco informowany o programach dotacyjnych, konkursach i istotnych wydarzeniach?
Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl