Fakty i Wydarzenia


W obronie sołtysów - konferencja prasowa

11/06/2018

oburzone jest zmianą ustawy Prawo Łowieckie. Stanowisko w tej sprawie podczas konferencji prasowej przedstawił Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS, z siedzibą w Koninie.

Wraz z nowymi zapisami w prawie łowieckim sołtysi zobowiązani zostali do szacowania szkód.

 -  Zrobiono to bez żadnych konsultacji z nami. Oburzeni są sołtysi, a także Związek Gmin Wiejskich. Potraktowano sołtysa jak chłopa pańszczyźnianego. Chcemy nowelizacji ustawy łowieckiej. Wyrażamy bowiem oburzenie z powodu nałożenia na sołtysów nowych obowiązków do spełnienia,  których nie są oni przygotowani pod żadnym względem. Według nowej ustawy sołtys ma obowiązek zasiadania w komisji szacującej straty w uprawach spowodowanych przez dziką zwierzynę. Poza tym kto miałby pokrywać koszty pracy sołtysów w tych komisjach ? Sołtys nie jest pracownikiem etatowym  gminy. I jeszcze jedna kwestia, którą poruszają sołtysi. Nie będą oni w stanie rzetelnie oszacować szkód w ciągu siedmiu ustawowych dni, dlatego masowo odmawiają wykonywania tych zadań – informuje prezes KSS.

Jak dodaje I. Niewiarowski do urzędów gmin trafia setki wniosków o szacowanie strat w płodach rolnych,  może ich być od 80 – 100 tys. rocznie.

- Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów zebrało ponad 2 tysiące podpisów pod protestem dotyczącym tej ustawy. Będziemy chcieli jej nowelizacji, jesteśmy w stanie brać udział w konsultacjach. Chcemy, aby temat ten szybko wszedł na posiedzenie Sejmu – stwierdził prezes KSS.

W trakcie konferencji I. Niewiarowski omówił również bieżące działania KSS. Odniósł się do ostatniego posiedzenia Rady Krajowej stowarzyszenia.

- Z  Komisją Europejską, Przedstawicielstwo w Polsce będziemy organizować spotkania w ramach Dialogu Obywatelskiego. Pierwsze odbyło się w trakcie Rady Krajowej, kolejne będą m.in. w Białymstoku i Nadarzynie. Omówiliśmy również na przykładzie trzech województw działania na rzecz obszarów wiejskich. Myślę, że świetnie są one realizowane w województwie wielkopolskim – dodał prezes.

Źródło: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

 

WSTECZ

 

 

 

NEWSLETTER

Zgodnie z art.13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn. 27.04.2016 (Dz.Urz.UE L 119 z 04.05.2016) informuję, że:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest EcoArt Jarosław Jelinek z siedzibą w Malborku, ul. Mickiewicza 36/6;
2) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art.6 ust.1 lit.a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn.27.04.2016;
3) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania ich na podstawie przepisów prawa;
4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu żądania ich usunięcia;
5) posiada Pani/Pan prawo dożądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych;
6) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
7) podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl