Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Felietony


Za kilka lat

06/01/2013

Co zrobimy, gdy wirus dziesiątkujący karpie ustąpi, a przecież w końcu ustąpi, czego bardzo życzę wszystkim, którzy się z nim borykają? Co zrobimy, gdy polskie stawy hodowlane wyprodukują na nasz rynek ponad dwadzieścia tysięcy ton karpi, co było normalną produkcją jeszcze kilka lat temu?

Co zrobimy z taką ilością , gdy dzisiaj, przy produkcji czternastu tysięcy ton mamy problem ze sprzedażą? Na tak postawione pytania najczęściej słyszę taką odpowiedź hodowców: „a co tam, będziemy się martwić, jak nasza produkcja karpi faktycznie wzrośnie”. Uważam, że martwić należy zacząć się już dzisiaj. Co prawda proces powrotu do normalnej produkcji rozciągnie się na kilka lat, ale w końcu któregoś pięknego listopada stwierdzimy, że mamy klęskę urodzaju, a rynek nie jest z gumy i na dodatek sąsiedzi z zagranicy mają ten sam „problem”, a ci z dalekiego wschodu też zapewne nie odpuszczą. Nożyce podaży i niestety malejącego popytu zostaną rozwarte do niebezpiecznej granicy. Dlatego też już dzisiaj powinniśmy zadać sobie pytanie, co robić, by taka sytuacja nie była aż tak groźna.

Po pierwsze powinniśmy kontynuować działania promocyjne, które podtrzymują wyjątkowość wigilijnego karpia i umiejętnie rozszerzać pozawigilijną ofertę, wystrzegając się jednak spospolitowienia potraw z karpia. Po drugie powinniśmy mocniej stymulować pozaprodukcyjne przychody z tradycyjnych gospodarstw karpiowych, czyli rekompensaty wodno-środowiskowe i stawową turystykę.

Po trzecie, i to zabrzmi dziwnie, powinniśmy już dzisiaj zacząć zastanawiać się nad ograniczeniem intensywności hodowli, przechylając się bardziej w kierunku hodowli ekstensywnej.
Te trzy krótkie „powinniśmy”, wymagają solidnych opracowań i podjęcia trudnych decyzji skierowanych w stronę rynku , administracji i nas samych, czyli rybaków.

 

Źródło: Pan Karp

WSTECZ

 

 

 

NEWSLETTER

Zgodnie z art.13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn. 27.04.2016 (Dz.Urz.UE L 119 z 04.05.2016) informuję, że:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest EcoArt Jarosław Jelinek z siedzibą w Malborku, ul. Mickiewicza 36/6;
2) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art.6 ust.1 lit.a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn.27.04.2016;
3) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania ich na podstawie przepisów prawa;
4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu żądania ich usunięcia;
5) posiada Pani/Pan prawo dożądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych;
6) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
7) podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl