Brak dostępnego opisu zdjęcia.

NA POLU I W SADZIE


W czym sucha formulacja herbicydów jest lepsza od płynnej?

27/08/2016

Na rynku możemy znaleźć wiele środków ochrony roślin w postaci gotowego płynu, koncentratu, proszku lub granulatu. Różnią się one nie tylko formulacją, ale też efektywnością i sposobem użycia. Które wybrać, aby efektywnie chronić plony i skutecznie walczyć z chwastami? 

 

Warto zwrócić uwagę, jaka jest postać herbicydu w wersji suchej – czy jest to proszek, czy granulat. Mają one podobne działanie, jednak granulat jest bezpieczniejszy dla użytkownika. Przede wszystkim nie pyli, jak to zdarza się przy użyciu proszku, co w konsekwencji może prowadzić do zatrucia. Ponadto w porównaniu z płynnymi formami herbicydów, taka formulacja w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą posiada zdecydowanie niższą przenikalność. 

 

Najważniejszym argumentem, przemawiającym za używaniem herbicydów w postaci granulatu, jest ich wysoka wydajność. Może być ona nawet 2 razy większa niż postaci płynnej - zazwyczaj 1 kg suchej formulacji odpowiada 2 litrom płynu. Ale ważne jest także stężenie substancji czynnej zawartej w granulkach. Często zdarza się, że jest ono kilkukrotnie wyższe niż w gotowym, preparacie płynnym. Potwierdza to opinię, że herbicydy w postaci suchej formulacji posiadają  najwyższe stężenie substancji czynnej wśród preparatów dostępnych na rynku. 

 

Granulat daje również wyższą gwarancję, że deklarowana zawartość substancji czynnej, np. glifosatu, jest dokładnie taka sama, jak w gotowym produkcie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku płynnych formulacji, które mogą być podatne są na pewne wahania. To ważna informacja dla rolników, potrzebujących najwyższej ilości substancji czynnej w herbicydzie!

 

Sucha formulacja, to także znaczna wygoda stosowania i magazynowania. Wśród herbicydów dostępnych na rynku, nawet ich największe opakowania (np. 10 kg) zajmują o wiele mniej miejsca, niż te z gotowym roztworem. Inna kwestia to wspomniana wygoda użycia. Opakowania granulatu można z łatwością przenosić za pomocą poręcznych uchwytów, co ułatwia nie tylko transport, ale także dozowanie produktu.

 

Pozostaje problem rozpuszczalności granulatu. Wielu rolników zakłada, że granulat nie rozpuści się łatwo w wodzie i podczas aplikacji pozostanie na roślinach, niszcząc je. Jednak na rynku istnieje wiele herbicydów, które dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, rozpuszczają się całkowicie, nawet w małej ilości zimnej wody. Sprzyja to pobraniu i przemieszczeniu się środka w roślinie, przez wysoce wydajny system przenoszenia, zapewniający większą skuteczność oraz bardziej stabilne działanie substancji czynnej w różnych warunkach.

 

Z pewnością każdy rolnik wybiera sprawdzony przez siebie rodzaj herbicydu. Jednak często nie zdaje sobie sprawy z tego, że produkt, który stosuje od lat, występuje w innych (zdecydowanie lepszych!) wersjach. Dlatego warto co pewien czas zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami na rynku środków ochrony roślin, aby jeszcze skuteczniej walczyć z chwastami. 

 

Autor: dr inż. Tomasz Sekutowski, IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

 

 

 

WSTECZ

 

 

 

NEWSLETTER

Zgodnie z art.13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn. 27.04.2016 (Dz.Urz.UE L 119 z 04.05.2016) informuję, że:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest EcoArt Jarosław Jelinek z siedzibą w Malborku, ul. Mickiewicza 36/6;
2) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art.6 ust.1 lit.a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn.27.04.2016;
3) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania ich na podstawie przepisów prawa;
4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu żądania ich usunięcia;
5) posiada Pani/Pan prawo dożądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych;
6) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
7) podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl