ŚRODOWISKO


NADAL KRÓLUJĄ CHRYZANTEMY

27/10/2017

Chryzantemy dominują w ofercie kwiatów ciętych i doniczkowych. Jest z czego wybierać bowiem w uprawie jest około 260 odmian chryzantem. Chryzantemy są przez cały rok, ale prawdziwie duża sprzedaż tych kwiatów ma miejsce przed Wszystkimi Świętymi.  

 

W tym okresie równie chętnie kupowane są także wrzosy, wrzośce i mrozy, które są mniej wrażliwe na wahania temperatur, ale urody tradycyjnych chryzantem nic nie przebije. 

 

Ceny większości odmian, nie zmieniły się i są na poziomie roku minionego. Chryzantemy doniczkowe, drobnokwiatowe  krajowej produkcji sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze od 10 zł za doniczkę, wielkokwiatowe 28 zł. Kwiaty z importu są tańsze, w cenie od 5 do 12 zł/ doniczka. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów produkcji. Cięte kwiaty polskiej produkcji sprzedawane są w cenie od 2 zł do 4 zł za sztukę (drobnokwiatowe), po 3 do 7 złotych za kwiaty duże, kuliste. W ofercie handlowej dużo jest chryzantem wielkokwiatowych takich jak: Cremist Ecru, Cremist Yelow.  Chryznatemy Eleonora Lilac (kwiaty podobne do słonecznika)  w kolorach od białego, przez zółcie, zielenie, złoto, czerwienie na fioletowym skończywszy.     

 

Pod uprawę chryzantem przeznaczone jest w Polsce ponad 13 ha obiektów szklarniowych i tuneli. Wartość rynku produkcji sadzonek chryzantem szacowana jest na około 80 mln zł.  

 

Dostawcy sadzonek oferują około 106 mln szt. roślin do sprzedaży w kraju i za granicą, Jak podają producenci sadzonek do szerszej uprawy polecane jest ponad 260 odmian chryzantem.[1]

 

Bogata jest także oferta zarówno podkładów z jodły jak i gałęzi, z których można przygotować wianki i inne kompozycje. Za 5 kg  gałęzi jodły Nobiles na Rynku Hurtowym Bronisze odbiorca płaci od 30 do 35 zł za paczkę . Gotowe wianki, w cenie uzależnionej od wielkości, od 10 do 30 zł. Wrzosy od 4,5 zł za doniczkę do 25 zł, wrzośce sprzedawane są w cenie  od 10 złza doniczkę.

 

1] Marosz A. 2016. Rynek krajowy i europejski w zakresie produkcji chryzantem, kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści i sadzonek do dalszej produkcji 

 

Źródło: Bronisze S.A.

 

WSTECZ

 

 

CENY PALIW

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco informowany o programach dotacyjnych, konkursach i istotnych wydarzeniach?
Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl