ŚRODOWISKO


Budujesz biogazownię, halę magazynową, hangar lotniczy, dom? Przeczytaj...

03/08/2016
Budujesz biogazownię, halę magazynową, hangar lotniczy, dom? Przeczytaj...

Ukierunkowanie na odnawialne źródła energii powoduje, że inwestorzy chętnie interesują się nie tylko popularnymi "wiatrakami", czy fotowoltaiką, ale również, a przede wszystkim na obszarach wiejskich, budową biogazowni rolniczych. Choć nie brakuje głosów krytycznych,  budowa biogazowni stanowi opłacalną inwestycję, na którą da się pozyskać spore dotacje i dofinansowania, pochodzące z programów rozwoju rolnictwa oraz obszarów wiejskich. Powoli zatem, mapa Polski zapełnia się tymi instalacjami.


Biogazownie rolnicze to bez wątpienia zakłady przyjazne dla środowiska i wbrew powszechnej opinii instalowanie ich nawet w niewielkiej odległości od siedzib ludzkich, nie powoduje uciążliwości, w tym przede wszystkim nieprzyjemnych zapachów. Przykładem najlepszym są nasi zachodni sąsiedzi, gdzie biogazownie często usytuowane są niemal w centrach wsi. Cóż, ma to swoje i wady i zalety, jednak jest to fakt.
Warto cokolwiek wspomnieć o produkcji biogazu. Otóż metan oraz substancje zapachowe nie są emitowane do atmosfery, gdyż zbiorniki są szczelnie nakryte specjalnymi zadaszeniami membranowymi. System ten świetnie sprawdza się w niemal we wszystkich Landach Niemiec, także w i innych państwach Europy. Niezaprzeczalną zaletą instalacji jest to, że oprócz tworzonych przez rolników swoistych "spółdzielni" zrzeszeni w nich rolnicy zagospodarowują swoje odpady biologiczne z chlewni, obór, kurników oraz z produkcji roślinnej. Podział zysków jest sprawą oddzielną, zależną od zaangażowania poszczególnych inwestorów (rolników) jednak nie ulega wątpliwości, że produkcja prądu elektrycznego ma i będzie mieć doskonałe prognozy.
A jak wygląda nasze podwórko? Cóż, inwestycje rodzą się w bólach. Prace przygotowawcze są dość skomplikowane oraz czasochłonne i z całą pewnością trwają dłużej niż sam proces budowy i oddania biogazowni do eksploatacji. Niemniej jednak, czas najwyższy, by również i polscy rolnicy tworzyli grupy budujące tego typu zakłady. W tym jednak procesie niezbędnym jest życzliwość i samego Państwa polskiego, i sąsiadów inwestycji i przychylności zakładów energetycznych i instytucji wspomagających finansowanie, czyli banków.
Kilka słów o technologii. Podstawą sprawnej, profesjonalnej biogazowni rolniczej są zbiorniki żelbetowe. Wykorzystuje się je do fermentacji czy magazynowania.
Do czołowych graczy, stawiających owe zbiorniki, od dziesiątek lat w Europie, od wielu lat także w Polsce, należy Wolf System. Ten wywodzący się z Austrii niekwestionowany potentat, posiada własny, opatentowany system szalunkowy. Skonstruowany jest on tak, by zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zbiornika, montaż odbywał się bez kotew ściennych i elementów dystansowych. System ten gwarantuje najwyższej jakości poziom szczelności, co ma ogromne znaczenie dla bezpiecznego funkcjonowania biogazowni. A zatem, perfekcyjnie przygotowany system usztywniający gwarantuje dokładne i idealnie cylindryczne formy. Tak przygotowane szalunki pozwalają na betonowanie płyty fundamentowej, a także betonowanie i zagęszczanie ścian za pomocą wibratorów wgłębnych o wysokiej częstotliwości. Zagładzanie i zagęszczanie płyt wibratorem powierzchniowym pozwala natomiast uzyskać idealne powierzchnie płaskie i pochyłe.
W przypadku budowy zbiorników szczególnie narażonych na agresję chemiczną, Wolf System pokrywa je folią z tworzywa sztucznego lub powłoką epoksydową bądź bitumiczną. Warto podkreślić, że mająca swoją siedzibę w Siemianowicach Śląskich firma, oferuje różne grubości ścian zbiorników (w zależności od potrzeb), a także modułowe średnice zbiorników żelbetowych, co pozwala konstruować biogazownie zgodnie z zapotrzebowaniem i wolą inwestorów.
Dzięki rokrocznie budowanym tysiącom sztuk monolitycznych zbiorników i silosów żelbetowych, Wolf System należy do europejskiej czołówki firm, których fachowość, konkurencyjne ceny oraz wsparcie na etapie przygotowań do inwestycji, zapewnia sukces przedsięwzięcia. Przekonały się o tym tysiące inwestorów w Europie i dziesiątki w naszym kraju.


Byłoby nieuprzejmością wobec Wolf System, gdyby nie wspomnieć, że zbiorniki dla potrzeb biogazowni, to tylko ułamek oferty firmy. Oprócz nich śląska firma nadzwyczaj sprawnie i solidnie buduje obiekty inwentarskie, hale magazynowe i produkcyjne, oraz.... domy. Prawdziwą perelką jest dom modelowy w Siemianowicach Śląskich, którego zwiedzenie jest jak najbardziej możliwe, wręcz wskazane dla tych, którzy marzą o własnym domu z ogródkiem. Ciepłym, oszczędnym, ładnym i co najważniejsze niezbyt drogim, którego budowa trwa około 3 miesięcy. Niemożliwe?

Julian Niedziela

WOLF System Sp. z o.o., ul. Budowlana 17, 41-100 Siemianowice Śląskie. Telefon: +48 (32) 605-37-00 Fax: +48 (32) 605-37-15

WSTECZ

 

 

 

NEWSLETTER

Zgodnie z art.13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn. 27.04.2016 (Dz.Urz.UE L 119 z 04.05.2016) informuję, że:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest EcoArt Jarosław Jelinek z siedzibą w Malborku, ul. Mickiewicza 36/6;
2) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art.6 ust.1 lit.a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn.27.04.2016;
3) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania ich na podstawie przepisów prawa;
4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu żądania ich usunięcia;
5) posiada Pani/Pan prawo dożądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych;
6) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
7) podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Zostaw nam swój e-mail:
FaceBook KulturaWsi.pl